Nesli tükenmekte olan kum zambaklarını kopartmanın cezası 80 bin TL

Nesli tehlikede… Koparmanın cezası dudak uçuklatıyor

Sakarya’nın yaklaşık 16 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Kocaali ilçesi dünya genelinde nesli tükenmekte olan kum zambaklarına ev sahipliği yapıyor.

İHA’nın haberine göre özellikle temmuz-ağustos aylarında kendiliğinden yetişen ve nesli tükenmekte olan çiçekler, görüntüsü ve kokusuyla ilgi çekiyor.

Endemik bitki türü olan kum zambakları Dünya Doğa Koruma Birliğince koruma altına alındı.

Plaja gelen misafirlerin bilgilendirilmesi için de farklı noktalarda uyarı levhaları bulunuyor.

Nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer alan kum zambaklarına zarar verici herhangi bir eylemin ise 80 bin TL’lik cezası bulunuyor.

“ÖNEMLİ BİR GÜZELLİK”

Sahile gelen Elektrik Mühendisi Seda Çevik, “Kum zambakları bu bölgede yetişen güzel ve bildiğim kadarıyla endemik bir bitki. Yani yerinden edildiği zaman başka bir yerde yetişmeyen ve nesli tükenmekte olan bir bitki. Yoğun bir şekilde yetişiyor Kocaali sahil bölgesinde ve koruma altında olduğunu biliyoruz. İnsanların da buna dikkat etmesi gerekir. Burası için önemli bir güzellik” dedi.

“KAYBETMEMEK İÇİN SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Öğretmen Sade Şahin ise, “Kocaali kum zambaklarının ana vatanı gibi, bol miktarda var. Ancak bunları korumamız gerekiyor. Eğer biz bunlara hassasiyet gösterirsek bu bitkilerinde soyunu devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Endemik bir bitki kum zambağı. Dolayısıyla buradan koparılması, taşınması zarar verecek ve zamanla bunun tükenmesine sebep olacak. Özellikle ben öğretmen olarak çocuklarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu güzelliği kaybetmemek için sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.
Related Posts

Bir cevap yazın